תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
לשיחה עם יועץ לימודים 1-800-300-032
תפריט ראשי של האתר

הסגר והחיסונים לא הצליחו להפחית באופן משמעותי את העלייה בתחלואת הקורונה

פרופ' מנפרד גרין פרופ' אורנה בראון-אפל

הסגר והחיסונים לא הצליחו להפחית באופן משמעותי את העלייה בתחלואת הקורונה בישראל. בכתבה שפורסמה בנושא באתר גלובס ובאתר מאקו אמר פרופ' מנפרד גרין מבית הספר לבריאות הציבור כי, כדי להגיע לאיזון ללא מגבלות כלל עם הווירוס הדומיננטי או הווריאנט הבריטי, יש לחסן 80%-85% מהאוכלוסייה כולה. פרופ' אורנה בראון-אפל, אף היא מבית הספר לבריאות הציבור, הוסיפה כי אנחנו צפויים לראות את אפקט החיסונים באופן חזק יותר כעת, כאשר האפשרות להתחסן נפתחת עבור אוכלוסיות שבזמנים רגילים נדבקות יותר. 

פאנל מומחים במסגרת אירוע הפורום לתזונה בר קיימא של מוזיאון הטבע

פרופ' שירה זלבר שגיא ראש בית הספר לבריאות הציבור השתתפה בפאנל מומחים במסגרת אירוע הפורום לתזונה בר קיימא של מוזיאון הטבע- יחסים בריאים על תזונה, סביבה, בריאות וחקלאות. באירוע השתתפו מעל ל-200 משתתפים, הוא עסק בנושא: "מכורים לטיפה המתוקה" וכלל הקרנת הסרט הדוקומנטרי "ההלם" ודיון מומחים על מאחורי הקלעים של תעשיית המשקאות הממותקים.

מפגש העשרה מקוון של פורום חיפה ללימודי מוגבלות

מפגש העשרה מקוון של פורום חיפה ללימודי מוגבלות, בהובלתן של ד"ר כרמית-נעה שפיגלמן מהחוג לבריאות נפש קהילתית וד"ר שגית מור מהפקולטה למשפטים, שעסק בנושא: "אנשים עם מוגבלות בדיור חוץ-ביתי: סוגיות אתיות בזמן הקורונה". במסגרת המפגש שהנחתה ד"ר שפיגלמן, פאנל של אנשים עם מוגבלות, בני משפחה לאנשים עם מוגבלות, אקטיביסטים, אנשי מקצוע וחוקרים בתחום ערכו דיון בסוגיות אתיות של מדיניות בימי הקורונה שכללה הגבלות של מפגשים בין אנשים עם מוגבלות המתגוררים בדיור חוץ-ביתי מוסד לבין בני משפחותיהן. לצפייה במפגש כנסו כאן.

כנס על ההתמודדות עם מגפת הקורונה

Covid-19

בית הספר לבריאות הציבור קיים כנס במסגרתו הציגו חוקרות וחוקרי ביה"ס מחקרים מתחומים שונים בבריאות הציבור העוסקים בהתמודדות עם מגפת הקורונה. פרופ' ליטל קינן-בוקר התראיינה בנושא המחקר שלה: "התנהגויות בריאות בתקופה שבין הסגרים הראשוניים" ביומן הבוקר בכאן רשת ב'.  תוצאות מחקרה של פרופ' שרון שניטמן שעוסק בצריכת קנביס בתקופת הקורונה פורסמו בעיתון הג'רוזלם פוסט.

ראיון לעיתון גלובס

פרופ' מנפרד גרין

בנושא החיסונים. פרופ' מנפרד גרין מבית הספר לבריאות הציבור התראיין לעיתון גלובס בעקבות בדיקת האפשרות לוותר על המנה השנייה של החיסון. לדבריו, "מהניסוי של פייזר עולה האפשרות שמנה אחת מספקת הגנה של 85%-90%, אולם תוצאה זו עולה מבדיקת התחלואה רק בימים הספציפיים שבין כניסת המנה הראשונה לתוקף לבין מתן המנה השנייה - כלומר רק במעט מאוד ימים ומעט מאוד חולים, הן בקבוצת הניסוי והן בקבוצת הביקורת. זו תוצאה מצוינת, אבל הביטחון שלנו באמיתות שלה, הוא נמוך".

מחקר בנושא בני משפחה מטפלים

פרופ' אלי כרמלימ החוג לפיזיותרפיה התראיין ברדיו ב"כאן תרבות" על מחקר שערך בנושא בני משפחה מטפלים. לראיון עם פרופ' כרמלי (החל מדקה 48) כנסו כאן.

עידוד החיסון

עידוד החיסון

פרופ' דניאל שפרלינג מהחוג לסיעוד פרסם טור דעה באתר וואלה. בין היתר כתב פרופ' שפרלינג כי "עידוד החיסון צריך להיות בהיקף כזה שהוא לא יכריע את הוולונטריות של ההסכמה להתחסן. הוא גם צריך להיות מסוג כזה, שלא יערער את האמון בבטיחות החיסון, למשל בדרך של הצעה כספית משמעותית. במקום, עליו לכוון לרשימה מכובדת של פריבילגיות משמעותיות ברמת הפרט, שיעודדו אותו, במאמץ ובסיכון סביר, להתחסן."

מבצע החיסונים

מבצע החיסונים

עם תחילת מבצע החיסונים, החלו לעלות סוגיות שונות הקשורות לחובת ההתחסנות ונקיטת סנקציות כלפי אנשים שאינם מעוניינים להתחסן.  ד"ר עו"ד מאיה פלד רז ראש מגמת בריאות הקהילה בבית הספר לבריאות הציבור התראיינה בהרחבה בנושא במוסף סוף השבוע של עיתון דה מרקר. ד"ר פלד רז אף התראיינה בנושא גם לאתר וואלה.

כנס בנושא קידום בטיחות ילדים בחברה הבדואית

כנס בנושא קידום בטיחות ילדים בחברה הבדואית בנגב באמצעות גישת החריג החיובי התקיים השבוע. פרופ' ענת גסר-אדלסבורג מבית הספר לבריאות הציבור, הציגה את ממצאי המחקר שנערך בראשותה בשיתוף ובמימון ארגון בטרם לבטיחות ילדים, יחד עם עוזרי המחקר ד"ר יוסף אלעמור והדוקטורנטית ריקי כהן מביה"ס לבריאות הציבור. הכנס כלל דיון עם נציגים מהקהילה הבדואית בנגב, והיישום בשטח של התוכנית אותו הציגה ליאת ורד חן, מנהלת מרחב דרום בארגון בטרם.

אנשים שמוציאים נקודות אור בחייהם קל להם יותר לצמוח ממשברים.

ד"ר קרן אור חן

ד"ר קרן אור חן מבית הספר לעבודה סוציאלית התראיינה בתכניתו של אברי גלעד בגלי צה"ל וסיפרה בין היתר כי אנשים שמוציאים נקודות אור בחייהם קל להם יותר לצמוח ממשברים. בנוסף התראיינה ד"ר אור חן בתכנית "פותחים יום" המשודרת ברשת 13 בנושא תהליך קבלת ההחלטות בתקופת אי וודאות.

חיסונים נגד נגיף הקורונה

עם הגעת החיסונים נגד נגיף הקורונה ותחילת "מבצע החיסונים" פרופ' מנפרד גרין מבית הספר לבריאות התראיין במספר כלי תקשורת ביניהם: ישראל היום ויומן הצהריים בכאן רשת ב'.

פירסום בעלון המידע השנתי של אונסקו

פרופ' עידו גל

פרופ' (אמריטוס) עדו גל מהחוג לשירותי אנוש פרסם בעלון המידע השנתי של אונסקו מאמר בנושא אוריינות מתמטית של אנשים בוגרים. נושא זה נבחר לאור התרומה של כישורי אוריינות מתטית לרווחה הכלכלית, החברתית והאישית והכללתה ביעדים ל"התפתחות ברת קיימא"  (Sustainable Development goals) של האומות המאוחדות.

יום עיון של החוג להפרעות בתקשורת בנושא "רב לשוניות: שפה, שמיעה ולמידה"

commdisZoom

השבוע התקיים יום עיון של החוג להפרעות בתקשורת בנושא "רב לשוניות: שפה, שמיעה ולמידה". למעלה מ-120 משתתפים הצטרפו ליום העיון בכדי לשמוע על מחקריהם של סטודנטים ובוגרים של החוג בתחומי רב-לשוניות. שילוב הממצאים הצביע על האופן שבו ידע ביותר משפה אחת יכול להשפיע על עיבוד של מידע אודיטורי ותפיסת דיבור, על למידת מילים והבנת משמעותם, ועל עיבוד מורפו-תחבירי, בקרב מבוגרים וילדים. במושב המוקדש לממשק בין המחקר לקהילה, סיפר מר מורן אופק מעמותת 'יד ביד' על האתגרים והחידושים בחינוך הדו-לשוני בישראל.

ביואתיקה

ד"ר מאיה פלד-רז, עו"ד, ראש המגמה לבריאות הקהילה מבית הספר לבריאות הציבור השתתפה במושב שדן בביואתיקה, מוגבלות ותיעדוף, במסגרת הכנס השנתי של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לציון היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 2020. הכנס נערך על ידי משרד המשפטים ונציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

יש דברים שאנחנו יכולים לעשות

Prof. Orna Baron-Epel

יש דברים שאנחנו יכולים לעשות ויש דברים שהשלטון המרכזי והמקומי יכולים לעשות כדי למנוע את הסגר השלישי. בואו נעשה כל אחד את חלקו, ונמנע את הסגר השלישי", כתבה פרופ' אורנה בראון-אפל בטור דעה שפורסם בעיתון ישראל היום.

המרוץ לחיסון

Prof. Manfred Green

המרוץ לחיסון. חוקרי בריאות הציבור מותחים ביקורת על כך שתוצאות ניסויי החיסונים מתפרסמות ללא ביקורת עמיתים. פרופ' מנפרד גרין מבית הספר לבריאות הציבור אמר בראיון לעיתון דה-מרקר כי, "באופן אידיאלי, סדר הדברים היה צריך להיות הפוך: קודם פרסום התוצאות בעיתון מדעי ואז פרסום הודעה לעיתונות."

מפגש חוייתי של דוקטורנטיות מביה"ס לבריאות הציבור

מפגש חוייתי של דוקטורנטיות מביה"ס לבריאות הציבור

ד"ר כרמית-נעה שפיגלמן מהחוג לבריאות נפש קהילתית אירחה את ד"ר חנאן אבו ג'בל וד"ר ענת רוטשטיין, שסיימו את תואר הדוקטורט שלהן בחוג לבריאות נפש קהילתית, למפגש מקוון שמטרתו לשמוע רשמים וחוויות של שתי נשים שלמדו בחוג. לצפייה במפגש כנסון כאן.

כנס בינלאומי בנושא אתגרי ההיערכות לזיקנה במאה ה-21

כנס בינלאומי בנושא אתגרי ההיערכות לזיקנה במאה ה-21

במסגרת שיתוף הפעולה הותיק ביניהם, קיימו בשבוע שעבר החוג לגרונטולוגיה (מדעי-הזיקנה) באוניברסיטה ובית-האבות הספרדי בחיפה כנס בינלאומי שעסק באתגרי ההיערכות לזיקנה במאה ה-21. הדוברים המרכזיים בכנס היו פרופ' ביל רייכמן, פרופ' לרפואה באוניברסיטת טורונטו שהוא הנשיא והמנכ"ל של BAYCREST TORONTO , וגב' מולי פורסט, הנשיאה והמנכ"ל לשעבר של הבית-היהודי בלוס-אנג'לס JHLA. הדוברים הצביעו על שתי מגמות עיקריות שמסתמנות בעת הזאת בצפון-אמריקה: האחת –של פיתוח ואספקה של הרבה יותר שירותים – חברתיים וגם רפואיים – אשר יתנו מענה לזקנים בקהילה, והשניה – פיתוח של מענים טכנולוגיים מתקדמים אשר יתנו מענה לטיפול בזקנים במרכזים סיעודיים ייעודיים.

מי יפגע מינית באישה בת 80?

מי יפגע מינית באישה בת 80?

פרופ' טובה בנד-וינטרשטיין, מן החוג לגרונטולוגיה,  ופרופ' הדס גולדבלט מן החוג לסיעוד, יזמו וקיימו  ביום חמישי, 19.11.20, מפגש מדעי בינלאומי מקוון, ראשון בתחומו, בנושא:

 Emerging Knowledge on Sexual Assault against Women in Late Life: Multidisciplinary Perspectives  

המפגש  התקיים בחסות מרכז מינרווה לחקר אוכלוסיות מודרות בזיקנה ונערך בעקבות פרויקט מחקר שממומן על-ידי הקרן הלאומית למדע (ISF), בנושא פגיעות מיניות בנשים בגיל הזיקנה. בעוד שהנושא נחקר בהקשר לנשים צעירות, כאשר מדובר בנשים זקנות - הוא מושתק.  במפגש השתתפו חוקרים מכל העולם ומישראל, העוסקים בנושא במגוון היבטים: חברתיים, פסיכולוגיים, משפטיים וקליניים. נכחו גם חוקרים, תלמידי מחקר ואנשי מקצוע מן הארץ והעולם.

המכון הלאומי - פורום מדיניות - מפגש קורונה

המכון הלאומי - פייסל עזאיזה

בתאריך 16/11/20 התקיים המפגש השלישי בסדרת מפגשי הקורונה של המכון הלאומי, בנושא: "מגפת הקורונה - מבט על קבוצות אוכלוסייה". במפגש השתתף פרופ' פייסל עזאיזה דיקן הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות,  המפגש זכה להדים חיוביים ולתגובות מצוינות.

מוזמנים לצפות בהקלטת המפגש, כולל כל ההרצאות והמצגות, בקישור הבא: https://vimeo.com/480032132

את שני המפגשים האחרים - הראשון עסק במדיניות ציבורית וכלכלית בעידן הקורונה והשני בתקשורת ואמון הציבור בזמן קורונה - ניתן למצוא באתר המכון: http://israelhpr.org.il/