תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
לשיחה עם יועץ לימודים 1-800-300-032
תפריט ראשי של האתר

מנחי תזות בחוג לגרונטולוגיה ותחומי הנחייתם

מנחי החוג

 

פרופ' יובל פלגי:

רווחה סובייקטיבית בזקנה (positive-negative affect, optimism-pessimism, meaning in life, life satisfaction); פסיכולוגיה חיובית בזקנה; טראומה מזדקנת וטראומה בזקנה; בדידות בזקנה. הגיל הסובייקטיבי והמרחק הסובייקטיבי מהמוות והקשר שלהם למדדי תפקוד ורווחה בזיקנה. העברה בין דורית של השואה. תוכנית התערבות עם אנשים זקנים המבוססת על צמתי חיים (מחקר שדה קליני).

 

פרופ' ישראל (איסי) דורון:

היבטים חוקיים בזיקנה, מדיניות חברתית וזיקנה, היבטים ודילמות אתיות בזיקנה, מחקר איכותני בקשרים שבין זיקנה ומשפט, מימוש זכויות, היכרות וידע של זכויות, הזכות למות בכבוד והמתת חסד, אפליית זקנים ניצול כלכלי והתעללות, יחסי כוחות בין אנשי מקצוע ובין זקנים, עיצוב מדיניות בתחומי עוני בריאות מיסוד וזיקנה.
עיצוב מדיניות חברתית כלפי זקנים בעיתות משבר ומלחמה; זכויות זקנים במגזר החקלאי (סוגיית הבן הממשיך), זכויות זקנים במגזר החקלאי, נהיגה בזיקנה והחוק, אסירים זקנים וחוק, מדיניות שיפוטית של בתי משפט כלפי זקנים,, משמעות "הזכות להיות זקן", תגובת החוק ל"הזנחה עצמית", משמעות הזיקנה בקרב זקנים הסובלים מליקוי שכלי (פיגור). השוואה איכותנית בין תוכנית הפעולה בזיקנה של וינה לתוכנית הפעולה לזיקנה של מדריד. מעמדם המטפלים הזרים במשפט הישראלי: חקיקה ופסיקה. ההתפתחות ההיסטורית של חוזי בתי אבות בישראל. על המשמעות של המושג "צדק בין דורי" בקרב זקנים וצעירים בישראל.

 

פרופ' טובה בנד וינטרשטיין (אמריטוס): 

זקנה בהקשר הפנומנולוגי-אקזיסטנציאליסטי , נרטיבי ואיכותני. משפחה מזדקנת; יחסים בין דוריים; זוגיות וזקנה; אלימות; התעללות והזנחה של זקנים. נושאים הקשורים לפרספקטיבת מהלך החיים ועוסקים במעברים כמו: גיל המעבר;יציאה לגמלאות; הקן המתרוקן; אלמנות; גירושין; נישואי פרק ב' בזקנה. נושאים אקזיסטנציאליסטיים, כמו מחלות; הקרבה למוות וסופיות החיים;מצבי חירום וטראומה. המשמעות שמעניקות נשים זקנות  נפגעות אלימות לאלמנותן. המשמעות שמעניקים נכים מלידה ונכים שלא מלידה להזדקנותם.

 

פרופ' דקלה סגל- כרפס:

עובדים מבוגרים ופרישה, יחסים חברתיים בזקנה, בדידות, הזדקנות קוגניטיבית, אישיות.

 

 ד"ר ענת רוטשטיין:

אפידמיולוגיה של זקנה, אפידמיולוגיה פסיכיאטרית של זקנה, גורמי סיכון והגנה לדמנציה, גורמי סיכון והגנה להידרדרות קוגניטיבית בזקנה, קוגניציה בזקנה, סכיזופרניה בזקנה, קוגניציה ופסיכופתולוגיה אצל זקנים. 

 

ד״ר ניר שלו:

הזדקנות קוגניטיבית, עם דגש על שינויים בזיכרון, קשב ותפקודים ניהוליים; נוירופסיכולוגיה של שבץ ומחלות נוירודגנרטיביות; תפקודים קוגניטיביים בסיסיים; תפיסת זמן; הפרעות קשב בזקנה; ניסויים התנהגותיים המערבים מציאות מדומה ואלקטרופיזיולוגיה; הדמיה מוחית; הפרעות שינה בזקנה; אבחון והערכה תפקודית של ירידה קוגניטיבית קלה וסובייקטיבית; גורמי הגנה וחוסן; שימור ואימון קוגניטיבי; הפרעות מוטיבציוניות ושליטה עצמית. פרטים נוספים אודות תחומי המחקר שלי ניתן למצוא באתר המעבדה שלי: www.nirshalev.com

 

מנחים מחוץ לחוג

ד"ר מעיין אגמון (החוג לסיעוד):

היבטים סיעודיים, תפקודיים, שיקומיים.

פרופ' מירי כהן (בית הספר לעבודה סוציאלית):

התמודדות עם מחלות (דגש מיוחד על מחלות סרטן); לחץ ובריאות בגיל הזקנה;  דפוסי ביצוע בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן; התנהגויות בריאות בגיל הזקנה ; התעללות בקשישים. התמודדות עם דחק בגיל הזקנה: תוצאות בריאותיות ופיזיולוגיות. התמודדות חולי סרטן זקנים ובני משפחותיהם. חסמים לביצוע בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן בגיל המבוגר.

פרופ' פרלה ורנר (החוג לבריאות נפש קהילתית):

בריאות נפש בקרב קשישים, מחלת אלצהיימר, דיכאון וסכיזופרניה בזקנה; סטיגמה ובריאות נפש בזקנה; בריאות הציבור וזקנה: עלויות מחלות, השמנה בזקנה, סידור מוסדי וביטוח סיעודי. סטיגמה בקרב בני זוג הנטפלים בחולי אלצהיימר והקשר עם עומס טיפול. הערכת הקומפטנטיות של אנשים עם ירידה קוגניטיבית בקרב אנשי מקצוע. הערכת עמדות גלויות וסמויות בנוגע לחולי נפש צעירים וזקנים. הערכת סדרי עדיפויות למימון מחלות שונות על בסיס גיל.

 פרופ' פייסל עזאיזה (בית הספר לעבודה סוציאלית):

תחומי בריאות בזקנה; מיסוד; פיתוח שירותים; שינויים במשפחה והחברה הערבית המשפיעים על מעמדו של הזקן.

פרופ' אנה זיסברג (החוג לסיעוד):

שגרת חיים, תפקוד, איכות חיים והסתגלות לשינויים בקרב זקנים, השלכות של אשפוז, תזונה בזמן האשפוז והשפעתה על תוצאים שונים של האשפוז, תמיכת/מעורבות המשפחה/מטפלים בתשלום בזמן האשפוז, חרדה דיכאון ותחושת השליטה בחיים בזמן, סביבה פיזית של האשפוז.