תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
לשיחה עם יועץ לימודים 1-800-300-032
תפריט ראשי של האתר

לימודי תואר שני (M.A)


יו"ר לימודי מ.א.:ד"ר תמר דגני This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מרכזת: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אודות התוכנית

החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת חיפה שם לו למטרה להביא להתמקצעות של הסטודנטים לפי הסטנדרטים הנהוגים בעולם (ASHA). תוכניות הב"א בארץ מספקות לסטודנטים להפרעות בתקשורת את ההכשרה הבסיסית הנדרשת על פי חוק, הכשרה שמהווה בסיס להמשך העמקת הידע במסגרת לימודים לתארים מתקדמים.

החקיקה בארץ עדיין אינה מחייבת לימודי תואר שני כתנאי לרישוי, אולם החוג להפרעות בתקשורת רואה בלימודי מ"א חלק בלתי נפרד מתהליך ההכשרה של קלינאי התקשורת, כנהוג ברוב העולם המערבי שם נדרש תואר שני לפחות והרישוי ניתן באחד מתחומי הליבה בלבד – שפה או שמיעה.

התפיסה המנחה את החוג היא שמקצועיות קלינית בתחום מצריכה תשתית תיאורטית מעמיקה באחד מתחומי הליבה של המקצוע (שפה / שמיעה) ושילוב שלה עם ידע מעשי בתחומים מדעיים שמהווים את הבסיס התיאורטי של תחומי ליבה אלה (כגון בלשנות, מדעי המוח וקוגניציה).

תכנית הלימודים לתואר מוסמך בחוג להפרעות בתקשורת נועדה להעמיק את הידע המקצועי של בוגרי התוכנית בתחומי השמיעה, השפה, התקשורת והקוגניציה תוך שימת דגש על הממשק בין תחומים אלה ולקדם את המחקר הבסיסי והקליני בתחום ההפרעות בתקשורת

מסלולי הלימודים

החוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת חיפה מציע שני מסלולי לימוד: מסלול מחקרי עם עבודת גמר מחקרית (תזה), ומסלול קליני עם פרויקט גמר.

-- מסלול מחקרי (עם תזה):

הלימודים במסלול המחקרי נמשכים שלוש שנים. בשנתיים הראשונות משלימים הסטודנטים את חובות השמיעה (32 שש"ס). במהלך שנה א' מתקשרים הסטודנטים עם מנחה לתזה ועד סוף השנה השנייה עליהם להשלים את כתיבת הצעת המחקר לתזה. במהלך השנה השלישית עורכים הסטודנטים את המחקר וכותבים את העבודה. עבודת תזה הינה עבודת מחקר שיש בה תרומה לקידום תחום הידע במסגרתו נערכה. אנו שואפים לכך שמחקרי התזה יערכו, ינותחו וייכתבו ברמה שמאפשרת פרסום בכתבי עת מדעיים בתחום התוכן של העבודה. עבודות התזה בחוג להפרעות בתקשורת באוניברסיטת חיפה מתנהלות במסגרת של גישות מחקריות שונות ומגוונות תוך שהסטודנט מגבש שאלת מחקר יחד עם המנחה (בין אם כמחקר עצמאי או כחלק ממחקר המתנהל בחוג), תוך שימת דגש על איסוף נתונים קפדני ומקיף, יושרה אקדמית וסטנדרטים אתיים מחמירים, והסקת מסקנות מתוך הנתונים.

-- מסלול קליני (עם פרויקט גמר):

הלימודים במסלול הקליני נמשכים שנתיים. פרויקט הגמר הוא עבודה אקדמית שיש בה תרומה לקידום תחום הידע במסגרתו נערכה. נושא העבודה יגובש תוך אינטראקציה בין הסטודנט למנחה והוא ילווה בקורס "הכנה לעבודה מסכמת". על הסטודנט חלה האחריות להתקשר עם מנחה עד תחילת סמסטר ב' של שנת הלימודים הראשונה למ"א. לקריאה נוספת

אשכולות הלימוד:

בכל אחד מהמסלולים ניתן לבחור באחד משני אשכולות לימוד:

אשכול שמיעה וקוגניציה. הלימודים באשכול נועדו לקדם ולהעמיק את הידע התיאורטי בתחום האודיולוגיה ושיווי המשקל ולבחון את תרומתם של היבטים נוירו-קוגניטיביים לתיאוריה ולפרקטיקה בתחום השמיעה.

אשכול תקשורת, שפה וקוגניציה. הלימודים באשכול נועדו לקדם ולהעמיק את הידע התיאורטי בתחומי השפה, הדיבור והתקשורת ולבחון את תרומתם של תהליכים התפתחותיים ונוירו-קוגניטיביים להיבטים תיאורטיים יישומיים בתחום. 

  • תחום היבטים נבחרים של שפות סימנים. תחת אשכול תקשורת, שפה וקוגניציה ניתן ללמוד תכנית אישית בתחום היבטים נבחרים של שפות סימנים. הלימודים בתחום, נועדו להקנות לסטודנטים ידע וכלי מחקר בהיבטים שונים של שפות סימנים ובהתפתחות השפה אצל ילדים מסמנים. כמו כן ידע זה יאפשר לסטודנטים למלא תפקיד חשוב בתהליכי קביעת מדיניות, הדרכה, תירגום, חינוך ושיקום של תלמידים חירשים וכבדי שמיעה. הלימודים בתחום זה הם לסטודנטים במסלול א'. הלימודים כוללים קורסי חובה המשותפים לכלל תלמידי התואר השני בחוג, קורסים בבלשנות והתפתחות שפה וקורסים בתחום הידע של שפת הסימנים. לפרטים פנו לThis e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
  •  תכנית אישית- מועמדים המעוניינים בבניית תכנית אישית מוזמנים לפנות לThis e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אשכול שמיעה וקוגניציה


הלימודים באשכול נועדו לקדם ולהעמיק את הידע התיאורטי בתחום האודיולוגיה ושיווי המשקל ולבחון את תרומתם של היבטים נוירו-קוגניטיביים לתיאוריה ולפרקטיקה בתחום השמיעה.

אשכול תקשורת, שפה וקוגניציה

הלימודים באשכול נועדו לקדם ולהעמיק את הידע התיאורטי בתחומי השפה, הדיבור והתקשורת ולבחון את תרומתם של תהליכים התפתחותיים ונוירו-קוגניטיביים להיבטים תיאורטיים ויישומיים בתחום.

תכנית הלימודים

באשכול שמיעה וקוגניציה, במסלול עם תזה בלבד, ניתן לרכז את הלימודים ליום אחד בשבוע- יום ד' *

 

תכני לימוד 

מסלול עם תיזה 

 מסלול ללא תיזה

קורסי חובה

10 שש"ס

8 שש"ס

קורסי חובת בחירה

14  שש"ס

20  שש"ס

סמינריונים

8  שש"ס

8 שש"ס

סה"כ לתואר 

32 שש"ס 

36 שש"ס

 

 

  * ריכוז לימודים ליום אחד בשבוע מותנה ברישום לתוכנית לימודים מובנית. 

מידע נוסף

מערכת שעות

 ספר קורסים

 איגרת לתלמיד 

הנחיות לרישום ממוחשב באמצעות פורטל הסטודנטים


פרטי התקשרות:

גב' עפרה פוגלהוט

דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
טלפון: 04-8288590