תחילת דף אינטרנט, לחץ אנטר כדי לעבור לאזור תוכן מרכזי
לשיחה עם יועץ לימודים 1-800-300-032
תפריט ראשי של האתר

תיאור של קורסי בחירה

משחק ומשחקיות: ראיה התפתחותית רב-תחומית

 פרופ' רחל יפעת, ד"ר אסנת עטון עיני

הקורס יעסוק בהתפתחות המשחק בינקות ובילדות בהקשר תנועתי, רגשי, לשוני-חברתי וקוגניטיבי. יושם דגש על הזיקה בין התחומים השונים, יישומם הקליני והתייחסות לילדים עם צרכים מיוחדים. במהלך הקורס יוצגו סרטים שישמשו בסיס לניתוח על פי ההיבטים ההתפתחותיים השונים.


לחשוב סביבה לראות הזדמנות בראי ההתפתחות

דר' אסנת עטון-עיני, גב' גיתית יצחקניא, גב' מיכל ויסמן-ניצן

הקורס יעסוק בקשר ילד-סביבה, על בסיס תיאוריות תפיסתיות ואקולוגיות, ותיאוריות העוסקות בעיצוב והנגשה. יוצגו היבטים רב מקצועיים להבנת הסביבה בהתפתחות הילד, ותפקודו. ייבחנו כלים להערכת היבטים סביבתיים בתכנון התערבות, והמשמעויות הסביבתיות השונות בהתערבות באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים.


פגות: ראיה התפתחותית עדכנית בלווי וטיפול

דר' אסנת עטון-עיני, פרופ' רחל יפעת

הקניית ידע והבנה בתהליכי התפתחות של ילדים שנולדו פגים כאוכלוסייה ייחודית בסיכון התפתחותי. הבנת הבסיס הרפואי וההתפתחותי למאפייניהם הייחודיים בתחום התנועה, התחושה, השפה והתקשורת, היבטים חברתיים-רגשיים והיבטים תפקודיים של שינה ואכילה. הצגת עקרונות מנחים ודגשים עדכניים באבחון ובטיפול.


אבחון וטיפול נוירולוגי בטווח החיים

דר' מיכל כפרי ודר' אסנת עטון-עיני

הקורס יציג מגוון סוגיות באבחון וטיפול בילדים ומבוגרים עם פגיעה במערכת העצבים המרכזית. במהלך הקורס יינתן דגש על: 1. דיון בבסיס התיאורטי של גישות אבחון ואמצעי טיפול 2.בחינה של אמצעי טיפול ביחס למחקר עדכני 3. יישום בקליניקה של אבחון ואמצעי טיפול תוך התייחסות לעקרונות המעשיים ווריאציות אפשריות בישום.


שיטות הדמיה במערכת שלד שריר

דר' גלי דר

הקורס יעסוק באמצעי הדמיה (אולטרה-סאונד אבחנתי, CT) ככלי אבחון והערכה הן בקליניקה והן ככלי מחקר. הקורס יעסוק בזיהוי המבנים האנטומים התקינים של מערכת השלד-שריר ופתולוגיות נבחרות באמצעי ההדמיה השונים עם דגש על הגוו.


אבחנה מבדלת רפואית במערכת שלד-שריר

 דר' מיכל אלבוים-גביזון

קורס ייחודי זה מכוון להקנות כלים לפיזיותרפיסט לזיהוי מצבים בהם חיוני להפנות את המטופל להתייעצות רפואית נוספת. לאחרונה אושרה פניה ישירה לפיזיותרפיה בבעיות שריר- שלד ע"י משרד הבריאות. לאור זאת, קיים צורך ברכישת ידע בעקרונות הסינון הרפואי הראשוני של בעיות שריר-שלד. בקורס זו יוקנו עקרונות הבדיקה הרפואית המאבחנת באמצעות תשאול ובדיקה פיזיקאלית בכדי לאפשר חשיבה קלינית וההגעה להחלטה האם מצבו הרפואי של המטופל דורש התייעצות רפואית בכדי לאבחן ולטפל בבעיה שבגינה הוא הגיע לטיפול פיזיותרפיה. כמו כן, יוצגו הסימנים והסימפטומים המצריכים הפניה מידית לרופא. הקורס יכלול תיאורי מקרה בכדי להציג את הסכימה של האבחון הראשוני ותהליך קבלת ההחלטות והתקשרות המקצועית עם הרופא. קורס זה מורכב משילוב של לימוד עצמי של הסטודנט תוך כדי צפייה בשיעורים מוקלטים של קורס ממוחשב המועבר באנגלית ע"י פרופ'  William Boissonnault ((PT, DPT, DHSc, FAAOMPT, FAPTA פיזיותרפיסט אמריקאי בעל שם עולמי בתחום זה. ד"ר אלבוים-גביזון מיכל תרכז ותנחה את הקורס דרך מערכת המודל ותקיים פגישות אישיות וקבוצתיות על פי הצורך ובתיאום מראש.


מערכת התנועה בזקנה - גורמים, שינויים והשלכות בדגש על שריר

פרופ' אלי כרמלי

הקורס יתמקד בנושאים נבחרים בהזדקנות מערכות ביולוגיות הקשורות ל"מערכת התנועה" החל מהרמה המולקולארית ועד התפקודית, תוך הצגת ההשלכות של השינויים לאורך השנים על מעורבות הפיזיותרפיסט והשפעת האימון הגופני. הקורס יכלול הרצאות של מרצה הקורס, והצגות של מאמרים עכשוויים ע"י סטודנטים בנושאים שימסרו לסטודנטים ע"י מרצה הקורס.

מטרות הקורס:
1. הבנה מעמיקה לגורמים הביולוגיים והפיזיולוגיים המעורבים בהזדקנות רקמות המשתתפות בפעילות מערכת התנועה.
2. סינתזה של הגורמים השונים בהזדקנות מערכת שלד-שריר-עצב ודרכי אבחונם.
3. אינטגרציה של השפעת השינויים לאורך השנים על תפקודו של האדם הזקן וההשלכות על האבחון והטיפול הפיסיקלי.
4. השפעת האימון הגופני על מרכיבים ביולוגיים ופיזיולוגים באדם הזקן.

היבטים בשיטות אימון

דר' עינת קודש ומר שלי בר-סלע
 
תרגול גופני לצרכים שונים הינו מאבני היסוד של מקצוע הפיזיותרפיה. אימון גופני מטרתו להביא להסתגלות מערכות הגוף ולשינויים פיזיולוגיים אצל המתאמן. מטרת הקורס לחשוף את הלומדים להכרה והבנה של עקרונות ושיטות האימון על מנת לסייע בייעוץ והכוונה מתאימה של המתאמן להשגת מטרה פיזית מוגדרת.

היבטים באימון גופני לחולי ריאה כרוניים

דר' רונן ראובני
 
הקניית ידע תאורטי ופרקטי באימון גופני, פיזיותרפיה ושיקום בחולי ריאות כרוניים. כמו כן, הקורס יקנה ידע בסיסי תאורטי וישומי בנושא בדיקת מאמץ לב ריאה קלינית. הקורס יסקור את תגובת מערכת הנשימה בבריאים ובחולי ריאות כרוניים, בדיקת תפקודי ריאה, הכרת בדיקת המאמץ לב ריאה קלינית ופיתוח תוכנית אימון גופני ושיקום בחולי ריאות כרוניים.

שיקום לב: תיאוריה ופרקטיקה

פרופ' אהוד גולדהמר
 
מאחר ומחלת הלב מהווה גורם תחלואה ותמותה עיקרי לצד מחלת הסרטן הרי שלתהליך השיקום לאחר פגעי המחלה החריפים (התקפי לב, צנתורים טיפוליים, ניתוחי מעקפים והשתלות מסתמים, השתלות קוצבים ודפיברילטורים, ואירועים של אי ספיקת לב) יש כצפוי השלכות מרחיקות לכת בתחום פיזי, נפשי, חברתי, ותעסוקתי - כלכלי. מערך שיקום הלב הוא מערך מולטי - דיסציפלינרי המערב אנשי מקצוע מתחום הרפואה, הסיעוד, הפיזיותרפיה, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה ועוד. תהליך השיקום הוא תהליך מובנה המורכב ממספר שלבים שבחלקם מתבצעים במתקני אשפוז ובחלקם במסגרות חוץ אשפוזיות בהתאם לציר הזמן. הקורס יעניק מבוא בנושא השיקום, שלבי השיקום השונים, השיטות הטיפוליות בשיקום, דרכי המעורבות של בעלי המקצוע השונים, יתרונות תהליך השיקום בהיבט של תחלואה ותמותה, סיבוכים וסיכונים אפשריים בתהליך השיקום. התנסות מעשית.

חולי לב וריאה: תכנית אימון ושיקום

 דר' עינת קודש, מר קובי דגן וגב' גליה בוגומילסקי
 
חלקו הראשון של הקורס יעסוק באופן תיאורטי ומעשי בהיבטי האימון בשיקום לב ובהשלכותיו. ילמדו עקרונות שיקום הלב ובניית תוכנית אימון לחולים לאחר אירוע לבבי ולחולים עם גורמי סיכון לפיתוח מחלות לב. חלקו השני של הקורס יעסוק בהיבטים שונים; תיאורטיים ומעשיים, של הטיפול הפיזיותרפי השיקומי המורכב בחולים הסובלים מפגיעות אקוטיות וכרוניות של מערכת הנשימה.

למידה בקליניקה שיקום לב-ריאה

דר' רונן ראובני
 
הקניית ידע פרקטי בהובלה ופענוח של בדיקת מאמץ לב ריאה בבריאים ובחולי ריאות כרוניים, ופיתוח אימון גופני ושיקום בחולים אלו.

למידה בקליניקה מניעה ושיקום פציעות ספורט

דר' מיה קלה בנצור, דר' גלי דר

 

למידה בקליניקה העוסקת באבחון, מניעה וטיפול בפגיעות  בספורטאים. למידה מעמיקה של נושאים מרכזיים בשילוב תרגול והתנסות. התאמות ייחודיות לענף, מבדקי תפקוד ובדיקות כשירות, טכניקות חבישה מתקדמות לפתרון בעיות קליניות, שילוב בצוות רב תחומי. מבנה: שילוב של ימים מרוכזים ושעות עבודה בקליניקה - במכון וינגייט.

 


The Shoulder: Theory and  Practice

   פרופ' ג'רמי לואיס

 This evidence-based theoretical and practical course is based on extensive clinical experience in assessment, diagnosis and rehabilitation of shoulder pathology, as well as extensive reference to research publications from a variety of disciplines. New models of shoulder assessment including the Shoulder Symptom Modification Procedure (Lewis JS (2009) British Journal of Sports Medicine) and a new model for staging the continuum of rotator cuff tendinopathy (Lewis JS (2010) British Journal of Sports Medicine) will be presented. Emphasis will be placed on clinical reasoning to support management decisions. Participants completing these courses will gain a greater understanding of the anatomy, biomechanics, assessment and evidence-based treatment of this interesting and complicated region of the body.

סמינריון בלמידה מוטורית בטווח החיים

דר' מיכל כפרי

הקורס יתמקד במאפייני הלמידה בשלבים שונים בטווח החיים. על בסיס הבנת הקשרים בין מאפייני הלומד, בדגש על גיל, ובין הלמידה, יבחנו המשתנים האופטימליים של תוכניות אימון לצורך למידה. כמו כן יבחנו ההיבטים הנ"ל במצבים פתולוגיים השכיחים בילדים ובזקנים.


אבחון וטיפול בכאב - סמינריון

דר' אירית ויסמן-פוגל

במהלך הקורס הסטודנט יכיר את הפתופיזיולוגיה של הכאב לצורך הבנת המנגנונים הפריפריים והמרכזיים העומדים בבסיס הטיפולים בכאב. בקורס יושם דגש על מגוון רחב של טיפולים: פיזיקאליים, תרופתיים, ניתוחיים וגישות טיפול משולבות המתייחסות להיבטים נפשיים, התנהגותיים ופסיכולוגיים של הכאב הכרוני.


סוגיות נבחרות בפיזיותרפיה מוסקולוסקלטאלית - סמינריון

דר' הילה שריג-בהט

הסמינריון הינו קורס מתקדם בפיזיותרפיה מוסקולוסקלטאלית, המשלב תכנים עיוניים עם טכניקות מנואליות ותרגיל מחקר קליני. התכנים העיוניים יקיפו את תחום הידע העדכני ביותר בנושא כאבי צוואר, הפרעות סנסורי מוטוריות הקשורות לכאבי צוואר וסחרחורות, היבטים פסיכולוגיים טיפוליים בפיזיותרפיה, מבחנים קליניים שכיחים לגפה תחתונה.החלק המנואלי יכלול סוגי תרגילים לצוואר ועמוד שדרה ודרכים לבחירתם והתאמתם, מניפולציות נבחרות, וטכניקות מנואליות.בחלק המחקרי נבחר ביחד נושא הקשור לטסט קליני בשמוש שכיח, נחקור מה ה"חורים" בתחום הידע שלו, ונגבש תכנית מחקר. במהלך הקורס נפתח פרוטוקול יחד, נערוך פיילוט עצמי עליו ואיסוף נתונים, ננתח את תוצאותינו ונתארן בכתב. בתהליך זה נכיר כלים יעילים למחקר כמו בתוכנות ה end note, SPSS וטיפים לחיפושים במאגרי המידע.הסמינריון משלב שלושה תחומים: ידע, פרקטיקה ומחקר באוירה קבוצתית אינטימית המאפשרת דיון, החלפת דעות ויישום כלים יחד.


הפיזיולוגיה של תרגול גופני בילדים א' + ב' - סמינריון

פרופ' ברקת פלק
 
This course will examine the following areas:
  1. The physiological responses to exercise and training among children.
  2. The effect that growth may have on the responses to exercise and vice versa.
  3. The role of physical activity and exercise among children with disorders and chronic illnesses.

The initial portion of the course (Unit I) will be devoted to the physiological response to exercise and training among healthy children. This will serve as a basis for the second portion (Unit II), which will include discussion of the potential benefits and possible contra-indications of exercise for children with chronic diseases (e.g. cerebral palsy, diabetes, cystic fibrosis). The majority of the learning will occur through presentation and discussion of research articles dealing with the above topics.


ניתוח תנועה - מתיאוריה למעשה - סמינריון

 דר' טל קרסובסקי

הבנת המורכבות של ניתוח תנועה אנושית – בדגש על מונחים כגון יציבות, קואורדינציה ושיווי משקל; הכרת כלים ושיטות קיימים לניתוח תנועה בריאה ופתולוגית בדגש על גף עליון והליכה; הדגמה והתנסות פעילה בשלבים שונים של ניתוח תנועה; כלים חדשים לניתוח תנועה – שיקולים בפיתוח ותיקוף.